Wypoczynek w lesie i nad wodą
Rozmowa na podstawie obrazków. Książki przyrodnicze lub obrazki przedstawiające wodę i las (zanieczyszczone). Dziecko wypowiada się na temat obrazków (swoich odczuć) i zastanawia się, co mogło być przyczyną zanieczyszczeń.
Ćwiczenia oddechowe Rybki w wodzie. Słoik z wodą, słomki, małe kawałki papieru w kształcie rybek. Dziecko za pomocą słomek umieszcza papierowe rybki w wodzie (słoiku z wodą). Mogą przenieść tam kilka rybek.
Zabawa twórcza Co słychać w lesie? Nagranie muzyki relaksacyjnej (odgłosy lasu i śpiewu ptaków), https://www.youtube.com/watch?v=BzpheDcdgzg . Dziecko kładzie się na plecach i przez krótki czas w ciszy słucha odgłosów lasu. Następnie przeciąga się, siada i odpowiadają na pytania Rodzica:
- Co słychać w lesie?
- Co dzieje się w lesie?
Wprowadzenie do tematu zajęć – wypowiedź dziecka na temat czystej wody i brudnej wody. Dwa słoiki: w jednym jest czysta woda, a w drugim brudna (można celowo ją zabrudzić, np. ziemią). Dziecko ogląda oba słoiki. Zastanawia się, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna. Na koniec Rodzic zadaje pytanie:
Z którego słoika napilibyście się wody?
Dlaczego?
Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki Piosenka ekologiczna (sł. i muz. J. Kucharczyk). Nagranie piosenki Piosenka ekologiczna, „Ziemia to wyspa zielona” https://www.youtube.com/watch?v=-ZQTnkXpcCA
Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu:
Dlaczego tak ważne jest, Ziemia była czysta i zadbana?
Kto mieszka na Ziemi?
Jaki kolor ma Ziemia w piosence?
Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody. Dla dziecka: słomka, miseczka z wodą. Dziecko siada przy stoliku. Według instrukcji Rodzica dziecko próbują zrobić fale na wodzie (dmuchają delikatnie na powierzchnię wody) lub puszcza bąbelki (zanurza słomki i dmucha w nie).
Zabawa sensoryczna Drzewa iglaste, drzewa liściaste. Liście, igły drzew, przepaska. Rodzic prezentuje dziecku liście i igły z drzew. Mówi, że drzewo liściaste ma liście, a drzewo iglaste – igły. Dziecko ma założoną przepaskę na oczy. Za pomocą dotyku odgaduje, czy ma w ręce fragment drzewa iglastego czy liściastego. Opisuje również swoje wrażenia dotykowe (używającnp. słów: kłuje, jest gładki, jest niemiłe w dotyku, bo... itp.)
„Krecik” - zabawa z tekstem Joanny Myślińskiej i Iwony Mojsak (masażyk).
Krecik norki kopie, - lekko drapiemy paluszkami w różnych miejscach na plecach dziecka,
nie wiadomo gdzie. - lekko uciskamy paluszkami różne punkty na plecach dziecka,
Może tu się schował - łaskoczemy dziecko w wybranym miejscu na plecach,
–czy ktoś z was to wie?
Krecik norki kopie, - lekko drapiemy paluszkami w różnych miejscach na brzuszku dziecka,
nie wiadomo gdzie. - lekko uciskamy paluszkami różne punkty na brzuszku dziecka,
Może tu się schował - łaskoczemy dziecko w wybranym miejscu na brzuszku,
–czy ktoś z was to wie?
Krecik norki kopie, - lekko drapiemy paluszkami w różnych miejscach na główce i szyjce dziecka,
nie wiadomo gdzie. - lekko uciskamy paluszkami różne punkty na główce i szyjce dziecka,
Może tu się schował - łaskoczemy dziecko w wybranym miejscu na główce i szyjce dziecka,
–czy ktoś z was to wie?
„Słoneczko” –wykonanie pracy plastycznej.
Kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami. Dzieci otrzymują niebieską kartkę, wycięte żółte koło i gruby pasek żółtego papieru. Zadaniem dzieci jest wycięcie promieni, ułożenie słońca i przyklejenie go na niebieską kartkę. Dzieci mogą dorysować oczy i uśmiechniętą buzię
Praca plastyczna Mój wymarzony las. Dla każdego dziecka: kartka, kredki. Dzieci malują swój wymarzony las (bez śmieci, ze zwierzętami).
Małgorzata Łopińska -Kubiczek , Aleksandra Ciesielska