Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia został uznany przez państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności. Zachęcamy Państwa, aby dziś właśnie zwrócić uwagę dzieci na ten temat poprzez zaproponowane zabawy.
1. Zabawa– „Miś w pudełku”.
Stawiamy na stoliku tekturowe pudełko do którego schowaliśmy misia. Prosimy dziecko, aby otworzyło pudełko i rozpakowało zawartość. Porównuje zapakowanego misia do osoby z autyzmem. Wyjaśniamy dziecku, że osoba cierpiąca na autyzm jest też w pewnym stopniu ”zapakowana”, żyje w swoim świecie. Naszym zadaniem jest wspierać takie osoby, szanować ich spojrzenie i funkcjonowanie w świecie. Możemy zapytać dzieci pyta dzieci o propozycje wparcia dla ich autystycznych kolegów.
Dzięki organizacjom takich dni i rozmowom z dziećmi nt. autyzmu i tego, że mogą mieć w grupie takich kolegów czy koleżanki dzieci:
· wiedzą w jaki sposób można pomóc w codziennych sytuacjach koledze z autyzmem (mówienie wyraźniej i zwracanie się bezpośrednio, nie robienie niepotrzebnego hałasu w sali, nie naleganie na wspólną zabawę)
· potrafią uszanować odmienny sposób uczestniczenia w zabawie, zajęciach, zachowania, przyzwyczajenia swoich autystycznych kolegów, a także dostrzec u nich nieprzeciętne umiejętności.
2. ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA Z DZIEĆMI FILMU : DZIWNE NIEPOJĘTE AUTYSTYCZNE DZIECKO
https://www.youtube.com/watch?v=WwIGZJcdQig
http://s.tuicdn.com/a/46740dcf-8c1f-4c0a-9bcf-a31d0d367eac/img/0da532b5fb12dd4033a7aae1615f0571.jpg
3. Zaburzone zmysły – jak funkcjonują? Dotyk” Rodzic prosi, aby dziecko usiadło przy stoliku. Następnie mówi, aby podniosło lewą rękę (jeżeli pisze prawą) albo prawą (jeśli pisze lewą). Dziecko otrzymuje kuchenną rękawice, którą zakłada na podniesioną rękę. Rodzic rozdaje kolorowankę i kredki. Zadaniem dziecka jest staranne pokolorowanie obrazka w czasie 5 min. Po wykonaniu zadania dziecko jest pytane co czuło podczas wykonywania ćwiczenia?, czy było łatwo kolorować w ten sposób?
4. "Niebieski obrazek"- zachęcamy do narysowania obrazka w kolorze niebieskim (możecie to zrobić z rodzicami) i przesłanie wychowawcą na adres email, który umieszczony jest w zakładce zdalne nauczanie, wszystkie prace zostaną pokazane na naszej stronie internetowej. Zapraszam do wspólnej zabawy.
Wyjaśniamy dziecku, że kolor niebieski jest symbolem solidarności z chorymi na autyzm.
Katarzyna Wiśniewska, Iwona Wiśniewska, Katarzyna Korolak