Wiadomość z Poradni w Białogardzie
Domowe przedszkole
Codziennie, w internecie na stronie eSZKOŁA TVP od godz. 9.00 dzieci mogą oglądać DOMOWE PRZEDSZKOLE. To bardzo ciekawy program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, który zapewne większość rodziców pamięta
ze swojego dzieciństwa.
Zachęcamy do oglądania https://eszkola.tvp.pl/
Propozycja dla Motyli i Biedronek poniedziałek
Opowieść ruchowa: Pani Wiosna.
Muzyka instrumentalna o pogodnym charakterze, stanowiąca podkład do opowiadania. Rodzic zwraca się do dzieci:
- Dzisiaj Pani Wiosna ma bardzo wiele pracy. Musimy jej koniecznie pomóc.
- Pani Wiosna wychodzi z domu - dzieci przenoszą ręce na biodra maszerują.
- Kiedy dotyka ziemi ,topnieje śnieg i pojawiają się kwiaty - wykonują przysiady dotykając dłońmi dywanu.
- Trochę się zmęczyła. Przysiadła na starym pniu drzewa i postanowiła odpocząć - leżymy na plecach.
- Głęgoko oddychała,wciągając pachnące świeżą ziemią powietrze - wciągają powietrze nosem, wypuszcają ustami.
- Jak przyjemnie, szkoda,że nie mogę dłużej posiedzieć. Zobaczę co słychać w sadzie - nogi wyciągnięte lekko na boki.Przeciągają się unosząc ręce w górę, na boki.
- Wyczaruję liście na drzewach i zaproszę ptaki. Niech wypełnią swym śpiewem okolicę - wykonują podskoki wyciągając ręce w górę.
- Muszę przeskoczyć strumyk, nie mocząc sukni - kilka podskoków obunóż.
- Posłucham jeszcze śpiewu ptaków - lekki rozkrok. Nie odrywając nóg od podłoża wykonują skręty tułowia nadstawiając raz jednoraz drugie ucho.
- Pora wracać do domu. Zanim to zrobię porozmawiam jeszcze z drzewami - pozostają w pozycji stojacej, kołyszą rękami w dowolnych kierunkach równocześnie naśladując szum drzew z różnym natężeniem.
- Opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „ Gdzie budować gniazdo?” można pokazać dzieciom obrazki ptaków (wykorzystać Internet) : dzięcioł, skowronek, remiz, jaskółka, wróbel.
- Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci - powiedział dzięcioł. - Kto to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca - oburzył się skowronek. - O, nie! Gniazdko powinno być usłane na ziemi, w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu. - Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie z gliny pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory - świergotała jaskółka. - Sit, sit - powiedział cichutko remiz. – Nie zgadzam się z wami. Gniazdko w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie ? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wiaterek buja nim jak kołyską... - Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni - zaćwierkał stary wróbel. – Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać owadów na ziemi. - Ja tam nie jestem wybredny w wyborze miejsca na gniazdo. Miałem już ich wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie pod rynną, trzecie...hm...trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte - szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dość niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach które poznosił na gniazdo miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi kąta.
- Ciekawostki o ptakach” – pogadanka, czym się różnią ptaki od pozostałych zwierząt (kończyny przednie mają przekształcone w skrzydła, opływowe ciało jest pokryte piórami, większość z nich potrafi latać, nie mają zębów, zamiast pyska mają dziób, ich kości są lekkie, wypełnione powietrzem).
W linku macie fajne zagadki o ptakach z obrazkami. Miłej zabawy
Propozycje dla młodszych - poniedziałek
Gry z klamerkami – będą nam potrzebne po cztery klamerki do bielizny w kolorach : czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym , pudełko z oklejonymi ściankami w tych samych kolorach, worek ( zwykły z materiału ) lub poszewka na jaśka.
Jak się bawić ?
Do worka wrzucamy klamerki, na stole ustawiamy pudełko. Na zmianę losujemy klamerki i przypinamy do ścianki w takim samym kolorze. W każdej kolejnej zabawie możemy dołożyć nowy element – proste ćwiczenie zmienia się w ciekawą grę z regułami.
Mała zmiana
-
Rzucamy kostką – przypinamy odpowiednią liczbę klamerek.
-
Na stole układamy cztery papierowe talerzyki, każdy ma środku kolorowe kółko w innym kolorze. Zadaniem osoby, która losuje klamerkę , jest wybrać odpowiedni talerzyk.
-
W worku są klamerki w dwóch kolorach . Osoby biorące udział w zabawie mają po jednym kolorowym talerzyku. Losują na zmianę klamerki i sprawdzają, czy pasują one do talerzyka, czy nie. Jeżeli tak – przypinają , jeżeli nie – odkładają do worka. Wygrywa osoba, która pierwsza przypnie do swojego talerzyka wszystkie klamerki.
Zabawa ta usprawnia motorykę małą, ćwicząc chwyt pęsetkowy .
Zabawy paluszkowe wpływają na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, od rozwoju ruchowego, po ćwiczenie pamięci, a także naukę tworzenia skojarzeń. Korzyści ruchowe, jakie maluch czerpie z tego typu zabaw, to przede wszystkim polepszenie zdolności manualnych, nauka poznawania świata poprzez zmysł dotyku, a także lepsze poznanie własnego ciała.
Sroczka
Sroczka kaszkę warzyła (zakreślamy kółeczko w półotwartej dłoni)
Dzieci swoje karmiła
Temu dała na łyżeczkę (chwytamy czubek małego palca dziecka)
Temu dała na miseczkę (chwytamy czubek serdecznego palca)
Temu dała na spodeczek (chwytamy dużego palca)
Temu dała w garnuszeczek (chwytamy czubek wskazującego palca
A dla tego nic nie miała (chwytamy i odrywamy się od czubka palca)
Frrr!!!-po więcej poleciała ( kciuka udając odfrunięcie ).„Puzzle z gazety” – przygotuj stare czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Możesz ciąć kolejne strony w coraz bardziej skomplikowany sposób (pod względem liczby elementów i ich kształtu), starszym dzieciom możesz utrudnić zabawę – zmieszać elementy z dwóch ilustracji, a także poprosić, aby same cięły strony.
Cyrkowe akrobacje - potrzebny będzie sznurek/skakanka długości minimum 1,5 m. Wyobraźcie sobie, ze jest to cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
- spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść"
- przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę
- przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem
-
Propozycje dla młodszych dzieci
Zabawa Gąsienica i motyle
Dziecko kładzie się na dywanie i zamyka oczy. Rodzic wyjaśnia , że będzie gąsienicą . Gąsienica pełza – czołga się po dywanie. Następnie mówi : Gąsienica za chwilę przemieni się w motyla . Dziecko podnosi się , zamienia w motyla i biega na palcach po pokoju w jednym kierunku. Macha delikatnie rękami jak motyl skrzydłami.
Zabawa na pamięć słuchową „Pamięciowa wyliczanka”
Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie i pobawcie się w „pamięciową wyliczankę”. Zabawa polega na tym, że jedna osoba zaczyna od wymyślenia początku zdania mówiąc: np. Poszła Ola (możesz podać imię swojego dziecka) do sklepu i kupiła masło.
Druga osoba: powtarza wymyślone zdanie i dodaje swoje słowo, np. Poszła Ola do sklepu i kupiła masło oraz ser.
I tak na zmianę, aż do momentu popełnienia pierwszego błędu.„Po nitce do kłębka” ‒ ułóż na podłodze linę (sznurek, grubą włóczkę, związane sznurowadła itp.). Poproś, aby dziecko przeszło po linie stopa za stopą. Dla młodszych dzieci możesz przygotować ścieżkę z taśmy malarskiej (nie suwa się po podłodze i łatwo ją usunąć). Dzięki zabawie dziecko będzie ćwiczyło sprawność, koordynację ruchową i równowagę.
Gąsienica – praca plastyczna
Dzieci malują zieloną farbą pięć płatków kosmetycznych. Po wyschnięciu naklejają płatki na kartkę tworząc gąsienice. Nogi rysują mazakiem. Na górnym płatku malują buzię i doklejają ruchome oczy. Czułki naklejają z pasków papieru.
II. Koła mogą być kolorowe , wycięte z kolorowego papieru i może być ich więcej.
Materiały:
płatki kosmetyczne, farba plakatowa, klej, pędzle, mazaki,papier kolorowy, ruchome oczy
Propozycje dla starszaków
Pada deszczyk
Pada deszczyk, pada, pada, (kucamy i stukamy palcem o podłogę)
coraz prędzej z nieba spada. (stukamy wszystkimi palcami)
Jak z konewki woda leci, (uderzamy całymi dłońmi)
A tu błyskawica świeci… (wstajemy i klaszczemy w dłonie nad głową)
Grzmot !!! (tupiemy stopami o podłogę)
Pada deszczyk, pada deszczyk, pada deszczyk. (rękami naśladujemy czarowanie)
Grzmot! (ręce szybkim ruchem wyrzucamy w prawą stronę);
Pada deszczyk, pada deszczyk, pada deszczyk. (naśladujemy czarowanie)
Grzmot! (ręce w lewą stronę);
Świeci słońce, (ręce w górze)
pada deszcz. (ręce ruchem falistym opuszczamy w dół, wzdłuż tułowia)
Już na niebie piękna tęcza jest. (pokazujemy tęczę)
Pokaż Pokaż (imię dziecka), gdzie masz okogdzie masz ucho a gdzie nosgdzie masz rękę gdzie masz nogęgdzie na głowie rośnie włosdaj mi rękę tupnij nogąkiwnij głową tak i nieklaśnij w ręcehoop, do góryrazem zabawimy się !!(gestami ilustrujemy kolejne fragmenty wiersza)
Zabawy tropiące Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w "ciepło-zimno". Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 10 przysiadów.
Miłej zabawy
Ćwiczenia logopedyczne
- 24
Link do zabaw z języka angielskiego
Jest to wirtualna tablica, która będzie systematycznie przeze mnie uzupełniana. Znajdą się tam piosenki, gry, filmiki, słowniki obrazkowe itd.
Zabawy dla dzieci starszych
Zapraszamy do zabawy! Tym razem zabawy ruchowe z pokazywaniem. Codzienna dawka dobrego humoru w połączeniu z aktywnością ruchową. Ponadto wierszyki z pokazywaniem rozwijają pamięć i myślenie, uczą orientacji w schemacie własnego ciała, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową.
- Gimnastyka - Prawa noga, wypad w przód,a rękoma zawiąż but.Powrót, przysiad, dwa podskoki,w miejscu bieg i skłon głęboki.Wymach rąk w tył i do przoduJuż rannego nie czuć chłodu.
Dzieci inscenizują ruchami treść wierszyka/piosenki.
Prawa noga – noga prawa wyprostowana i uniesiona w górę,Wypad w przód – wyciągnięta noga opada na podłogę,A rękoma zawiąż but – skłon do wysuniętej nogi i naśladowanie zawiązywania buta,Powrót – powrót do pozycji zasadniczej,Przysiad – przysiad z wyciągniętymi do przodu rękoma,Dwa podskoki – dwa podskoki w miejscu,W miejscu bieg – bieg w miejscu,I skok głęboki – skłon z sięgnięciem rękoma palców nóg,Wymach rąk w tył – wysunięcie rąk do tyłu,I do przodu – wysunięcie rąk do przodu,Już rannego nie czuć chłodu – postawa wyprostowana.
Gimnastyka II (DZIECI NA ZNAJOMĄ MELODIE ALE MOŻNA TEŻ MÓWIC) Gimnastyka, dobra sprawa,dla nas wszystkich to zabawa.Ręce w górę i w przód, i w bok,skłon do przodu, w górę skok.Głowa ramiona, kolana, pięty,kolana, pięty, kolana, pięty.Głowa, ramiona, kolana, pięty,oczy, uszy, pięty, nos!
Głowa, ramiona Głowa, ramiona, kolana, piętyKolana, pięty, kolana, piętyGłowa, ramiona, kolana, piętyOczy, uszy, usta, nos.Głowa, ramiona…. -pokazujemy obiema rękoma głowę i kolejno wszystkie wymieniana części ciała i twarzy.
Prawa noga, lewa noga Tu prawą mam nogę, tu lewą nogę mam,jak umiem podskoczyć, pokażę ja wam.Tak skaczę i skaczę przez cały długi dzień.Tu prawe kolano, a tu lewe mam,jak umiem je zginać, pokażę ja wam.Tak zginam i zginam przez cały długi dzień.Tu prawe mam ramię, tu lewe ramię mam,jak umiem nim ruszać, pokażę ja wam.Tak ruszam i ruszam przez cały długi dzień.Tu prawy mam łokieć, tu lewy łokieć mam,jak umiem go zginać, pokażę ja wam.Tak zginam i zginam przez cały długi dzień.Tu prawe oko mam, tu lewe oko mam,Jak mrugać potrafię, pokażę ja wam.Tak mrugam i mrugam, przez cały długi dzień.
Tor przeszkód - Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci,
Wiosenny eksperyment - Barwienie tulipanów Nasz kolejny eksperyment przyrodniczy, tym razem przeprowadzony już w wiosennym klimacie. Postanowiliśmy zabarwić białe tulipany. Moi chłopcy uwielbiają takie aktywności i odkrywanie świata poprzez doświadczenia. Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie na końcu postu.
Zabawy dla dzieci młodszych - czwartek
- Matematyczne biedronki Narysuj na Kartce kilka dużych biedronek ALE BEZ KROPEK, każdą z nich przetnij na pół w pionie. Na odwrocie każdej z połówek umieść liczbę 0-4. Dodatkowo wytnij kilkanaście czarnych kropek z papieru. Zabawa polega na tym by dziecko, umieściło odpowiednią liczbę kropek na danym skrzydełku (taką jaka napisana jest na odwrocie). Rodzica zadaniem jest wydawać polecenia matematyczne i kontrolować dziecko czy poprawnie je wykonuje. Np.
Na jednym skrzydełku dziecko ma umieścić 2 kropki a na drugim skrzydełku 1 kropkę. (Oczywiście łączymy obydwie połówki biedronki tj. puzzle) Możemy zapytać o to na którym skrzydełku jest więcej kropek? Możemy tez, wykonywać działania/liczenie. Zadając dziecku pytanie: Ile razem ma Biedronka wszystkich kropek ?
Można tez porównać dwie biedronki, pytając która biedronka ma więcej kropek itp.
- Wiosenny masażyk – Rodzic na plecach dziecka wykonuje masaż :
Zaświeciło słoneczko, wykonują posuwiste okrężne ruchy na środku pleców dziecka
przed sobą,
ziemię powietrze ogrzewa , rozwartymi dłońmi wykonują faliste ruchy od lewej strony do prawej,
budzą się kwiaty, inne rośliny, opuszkami palców rysują kontury kwiatów ,
pięknie kwitną drzewa. całą powierzchnią lewej dłoni i prawej dłoni wędrują z góry do
dołu pleców, rysując pień drzewa ,
Cieszą się zwierzęta: delikatnie uderzają pięściami,
niedźwiadki, lisy, zające naciskają całymi dłońmi, naśladując kroki niedźwiedzia, delikatnie uderzają opuszkami palców wskazujących, naśladując bieg lisa, delikatnie uderzają opuszkami wszystkich palców, naśladując skoki zająca,
wszystko się zieleni delikatnie, ruchem pulsacyjnym, uciskają ramiona,
w lesie i na łące, wykonują ruchy okrężne całą powierzchnią dłoni,
a my idziemy na spacer, palcami wskazującymi obu rąk rysują ścieżkę,
wesoło biegamy, skaczemy, klepią dłońmi ramiona,
a kiedy wrócimy do domu, stukają opuszkami palców wskazujących na przemian: lewą ręką
i prawą ręką,
malować wiosnę będziemy. przesuwają rozwarte dłonie w różnych kierunkach.
- Zabawy rozwijające motorykę małą Wszelkie zabawy wymagające od dziecka manipulacji palcami, uczące precyzji trenują małą motorykę i przygotowują do nauki pisania. Łowienie rybek czyli nawlekanie małych makaroników za pomocą słomki to duże wyzwanie dla najmłodszych.
- Łączenie elementów – zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Z grubego kolorowego kartonu powycinaj podstawowe kształty (kwadraty, trójkąty itp.) lub kształty zwierząt czy przedmiotów (np. auto). Używając dziurkacza, który robi pojedyncze dziurki, zrób w kartonowych wykrojach dziurki w dowolnych miejscach, uważając, by nie były zbyt blisko siebie czy krawędzi. Przełóż sznurówkę przez pierwszą dziurkę i zamocuj ją, wiążąc na supełek, by nie uciekała dziecku w trakcie zabawy. Dobrze, by kolor sznurówki kontrastował z wykrojem. Pokaż dziecku, jak przewlekać sznurowadło przez dziurkę, i następnie pozwól mu trenować samodzielnie. Jest to wspaniałe ćwiczenie do nauki nawlekania oraz wiązania butów. Wystarczy odpowiedni wykrój w kształcie stóp.Miłej zabawy.
Zdalne nauczanie
Szanowni Rodzice
Na naszej stronie została utworzona zakładka ZDALNE NAUCZANIE. W zakładce podane są nazwy grup i e-mail do nauczycieli poszczególnych grup. Zachęcam do tej formy kontaktu , razem przejdziemy przez ten trudny czas.
Pozdrawiam
Dyrektor Genowefa Kuczmera
Propozycje zabaw dla starszków
- "Dokończ bajkę". Zaczynamy dziecku opowiadać wymyśloną bajkę. Po 2-3 zdaniach prosimy dziecko, aby wymyślało dalszy ciąg. W ten sposób co kilka zdań dziecko zamienia się z rodzicem, tworząc coraz bardziej zawiłą, zaskakującą i zabawną historię.
- Spacerek. Puszczamy dziecku muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy kwiaty!”, a wtedy dzieci udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.
- Wyścig żółwi. Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Nazwa może bardziej Wam się skojarzyć z grą planszową, ale tym razem to nie to! Pamiętacie ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Będziecie ich potrzebowali! Bardzo łatwo je uszyć, ale jeśli jednak z igłą i nitką Wam nie po drodze, wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.
- Żonkile z papilotek. Prosty pomysł na pracę plastyczna dla dzieci. Do wykonania pracy potrzebna jest kartka papieru, dwie żółte papilotki, kawałek żółtej i zielonej bibuły, nożyczki i klej.
Z dwóch papilotek wycinamy kształt kwiatu Żonkila, z bibuły skręcamy łodygi i wycinamy trawę oraz liście, a na koniec przyklejamy wszystko na kratkę.
Propozycje zabaw na środę dla naszych młodszych dzieci
- Zabawa ruchowa „ Kolor do koloru” - dziecko otrzymuje małą kolorową karteczkę , następnie wyszukuje przedmiotów w tym samym kolorze i ich dotyka . Zabawę można powtarzać z użyciem kartek w różnych kolorach.
- Rymowanka – dziecko z pomocą rodzica powtarza rymowankę, a następnie wypowiada ją w różnych pozycjach stojąc, leżąc, kucając. Już skończyła się zima, teraz wiosna się zaczyna.
- Wyścig po zdrowie. Wybieramy jakiś przedmiot/nagrodę, którą chowamy w domu, tak by rodzic/dziecko nie widzieli. Następnie wyznaczamy pole startu, miejsce z którego zaczynamy szukać. Zabawa polega na wydawaniu instrukcji przez rodzica np. zrób 5 podskoków w przód, następnie obróć się w stronę okna i zrób 3 duże kroki, kolejno przejdź przez drzwi do kuchni/pokoju, przejdź na kolanach pod stół- dotarłeś do celu itp. Wydajemy polecenia tak by dotrzeć do celu. Po odnalezieniu ukrytego przedmiotu następuje zamiana rodzic/dziecko.
- Skrzynia ze skarbami. W kartonie lub te torbie umieszczamy różnego rodzaju przedmioty, zadanie polega by nie zaglądając do środka odgadnąć co to za przedmiot, używając zmysłu dotyku.
Podobną zabawą może być rozpoznawanie smaków i zapachów, w której to dajemy do smakowania różne produkty, rozwijanie zmysłu zapachu i smaku.
- Ćwiczenia pamięci wzrokowej w zabawie „Porządkowanie i grupowanie”
- porządkowanie obrazków w pary ;
- porządkowanie przedmiotów, klocków według jednej wybranej cechy, np. kształtu, koloru; w miarę nabywania umiejętności dziecko może liczyć przedmioty;
- pogrupowanie przedmiotów lub zabawek ze względu na ich przeznaczenie (np. klocki, samochody, warzywa i garnki na oddzielne kupki);
- grupowanie zabawek z uzasadnieniem dlaczego nie pasują do konkretnej grupy przedmiotów;
- Praca plastyczna dla maluchów. Do zabawy potrzebujemy: Pustej butelk, pojemniczka z farbą, kartkę, mazak. Na kartce rodzic może namalować gałązki lub łodygi kwiatów. Wasze dziecko będzie miało za zadanie trzymać w rączkach butelkę ,tak aby namoczyć jej spod w farbce. Następnie zadaniem dziecka jest nakierowanie butelki na kartkę i odciśnięcie tak aby powstały kwiatki.
Szanowni Rodzice!
Czas, kiedy zamknięte są placówki oświatowe, to czas trudny, ale spróbujmy go dobrze wykorzystać. Przedszkole i Żłobek zamknięte będą do 10 kwietnia 2020r. sprawy pilne załatwiane będą drogą mailową lub listownie. Szanowni Rodzice apeluję nie wychodźcie z dziećmi na place zabaw, nie narażajcie siebie i dzieci. Zachęcam do zaglądania na naszą stronę, wychowawcy umieszczają tu propozycje zajęć, można korzystać podczas zabaw z dzieckiem ze stron; https://www.miniminiplus.pl/gry/kategoria/cyferki-i-liczenie, https://ciufcia.pl Szanowni Rodzice dzielcie się z nami pracami waszych dzieci na waszych grupach na Facebooku, można wysyłać do wychowawcy grupy ZACHĘCAM .Pozdrawiamy nasze przedszkolaki !!!!!! Życzymy dużo zdrówka. Dyrektor Genowefa Kuczmera
Zabawy dla starszaków
Oto kilka propozycji dla dzieci.
- Rodzic recytuje wierszyk i pokazuje, dziecko obserwuje, a następnie próbuje powtórzyć wszystkie ruchy za rodzicem – zabawa doskonali pamięć wzrokową.
Rób dokładnie to, co ja.
Skacz do góry - hopsasa!
Dookoła obróć się,
klaśnij głośno w dłonie swe.
Tupnij nogą - tup! tup! tup!
Śmieszną minę do mnie zrób
i swą buzię pokaż mi.
Teraz wchodzisz ty!- Masażyk relaksacyjny "Dreszczyk"
Dziecko siedzi przed rodzicem. Rodzic mówi wiersz, demonstrując czynności na plecach dziecka, następnie następuje zmiana ról.
-
Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder),
-
idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa),
-
tu przebiegły konie - patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa),
-
tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),
-
a tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy),
-
zaświeciły dwa słoneczka, (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny),
-
spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami),
-
czy przeszedł cię dreszczyk? (lekkie szczypanie szyi)
Powtarzamy dwa razy, potem zmiana ról
- Co jest np. zielone – raz dziecko, raz rodzic podaje nazwę czegoś co jest zielone. Wygrywa ta osoba, która jako ostatnia poda nazwę czegoś, co jest zielone. Polecenia nie muszą ograniczać się tylko do kolorów, ale mogą dotyczyć też kształtów (okrągły, podłużny, kwadratowy itp.).
- Wymyślanki – zabawa polega na wymyślaniu jak największej ilości słów, które muszą spełniać określone kryteria. Zabawa może trwać bardzo długo ze względu na różne swoje warianty, np. trzeba odnaleźć słowa rozpoczynające się na literę „k”, wymyślić słowa kończące się na „-ek” albo takie, które zawierają w środku literę „w”. Kto wymyśli najwięcej słów, ten wygrywa.
-
Zabawy na wtorek dla maluchów
- Zabawa w cienie - posadź dziecko naprzeciwko ściany, a z tyłu ustaw lampę. Strumień światła skieruj na ścianę. Stojąc za dzieckiem „rzucaj” na ścianę cienie najróżniejszych zabawek i przedmiotów – misia, lalki, samochodu, plastikowego kręgla, itd. Poruszaj nimi, ustawiaj je z boku, tyłu. Dziecko powinno odgadnąć, czyje to cienie, chociaż starasz się utrudnić mu to zadanie. Potem, oczywiście może nastąpić zmiana ról.
- Ćwiczenia oddechowe ze sztucznymi piórkami. Dziecko trzyma w jednej rączce piórko zawieszone na nitce i dmuchają na nie; zdmuchują je również z dłoni, wydmuchują z miseczki tak by unosiły się w górę. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dnia.
- Tor przeszkód. Zabawa polega na pokonaniu utworzonego toru np. Ustawienie butelek, które trzeba ominąć slalomem, ułożenie poduszek które należy przeskoczyć, krzesło, pod którym dziecko musi się przeczołgać itp.
- Zabawa bieżna „Ptaki do gniazd” Do tej zabawy zachęcamy kilku domowników. Na dywanie rozkładamy kartki z gazet czyli gniazda. Tyle gniazd ile ptaków. Jeden z domowników klaszcze w dłonie, dziecko w tym czasie naśladuje ptaka, który wyfrunął z gniazda. Kiedy osoba klaszcząca w dłonie przestanie klaskać wszystkie ptaki wracają do gniazd.
- PRACA PLASTYCZNA- zaczarowany obrazek
Potrzebujemy białe kartki, białą kredkę świecową bądź świeczkę (np. mała świeczka urodzinowa), farby plakatowe. Na białej kartce rysujemy kredką/świeczką np. kwiat, domek, następnie całą kartkę malujemy farbami. Spod farby wyłoni się rysunek, który był naszkicowany kredką/świeczką.
Ćwiczenia logopedyczne
Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu prawidłowej wymowy dziecka, ale także sprzyjają rozwojowi wyobraźni, zdolności koncentracji uwagi, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz usprawniają rękę.
Ćwiczenia przewidziane są dla dzieci 4-7. Mogą z nich korzystać również dzieci starsze, które wymagają usprawniania w tym zakresie.
Zachęcam do korzystania.
M. Falana
19
Propozycje zabaw dla starszaków
KIlka prostych zabaw dla naszych starszaków
- Odkryj zmianę – zabawa polega na tym, że dziecko wychodzi z pokoju, a pozostali uczestnicy zmieniają coś w wystroju miejsca, np. przesuwają doniczki kwiatków, chowają fotografie do szuflady itp. Można dokonać kilku zmian. Dziecko powraca i ma odkryć to, co uległo zmianie. Po odszukaniu wszystkich modyfikacji następuje zmiana ról. Teraz dziecko, które dokonywało zmiany, wychodzi z sali i ono będzie szukało modyfikacji wystroju miejsca.
- Wyliczanki – gry słowne, które polegają na tym, by wymyślić jak najwięcej możliwości rozwiązań i odpowiedzi na pytania, np. „Narzędzia pracy człowieka to…”, „Człowiek może podróżować (czym?)…”, „Człowiek może mieszkać w…” itp.
- Bajkowe kalambury – rodzic przygotowuje różne bajki lub obrazki ze znanych bajek . Dziecko losuje obrazek i za pomocą gestów (bez używania słów) musi pokazać tytuł bajki albo postać z bajki w taki sposób, by rodzic mógł odgadnąć. Zabawa przebiega na zmianę – raz dziecko pokazuje, raz odgaduje.
- Zabawa ruchowa Po kamieniach przez rzekę -potrzebne będą gtazety
Rozkładamy na podłodze gazety, dziecko ustawia się po jednej stronie w wyznaczonym miejscu. Musi się przedostać na drugą stonę po gazetach aby z nich nie spaść.
- Zachęcam do wykonania prostych pszczółek z kółeczek oraz tęczy wyklejonej kulkami z plasteliny.
Miłej zabawy
Propozycje zabaw dla dzieci młodszych
Oto kilka propozycji dla dzieci na dziś
- Rób to co ja – rodzic wykonuje dowolną czynność np. podskok, obrót ….dziecko go naśladuje. Następnie następuje zmiana ról.
- Malowanie na kaszy – materiał sypki ( kasza, ryż..) rozsypujemy na tacę, następnie zachęcamy dziecko do kreślenia palcami różnych kształtów, wzorów.
- Zabawa ruchowa „Wyścigi zajęcy? - Wyznaczenie linii startu i linii mety. Rodzic i dziecko ustawiają się na linii startu. Podskakują jak zające, starają się jak najszybciej przebiec do linii mety. Zwycięzca zostaje nagrodzony brawami.
- Masa solna - zabawa masą plastyczną
Składniki: Mąka,sól,woda
ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.
Przygotowanie:
Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.
Miłej zabawy
Kształcenie na odległość
Archiwum Aktualności