Kształcenie na odległość
Propozycje zabaw dla dzieci młodszych i starszych
POWITANIE WIOSNY
Co roku w naszej placówce powitanie wiosny poprzedzało wykonanie Marzanny, która jest symbolem zimy. Marzanna to kukła wykonana najczęściej ze słomy i ubrana w biały strój. Była symbolem zła, choroby i srogiej zimy, przez którą cała przyroda zasnęła pod grubą warstwą śniegu. Ludzie czekając na nadejście wiosny i chcąc zniszczyć wszelkie zło palili lub wrzucali Marzannę do wody. W obecnym czasie „ Z ekologią żyjąc w zgodzie nieś Marzannę , ale nie top w wodzie ”. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach , miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Przedszkolaki poznawały obrzęd związany z powitaniem wiosny. W obecnej sytuacji nie ma możliwości powitania wiosny w ten sposób. W związku z tym Was Rodzice prosimy o przekazaniu informacji dzieciom o zwyczajach pierwszego dnia wiosny.
MARZANNO, MARZANNO!
TY ZIMOWA PANNO!
ZIMĘ DZIŚ ŻEGNAMY,
A WIOSNĘ WOŁAMY
WIOSNO, WIOSNO, WIOSNO
PRZYBYWAJ!!!Pani Wiosna –Szanowni Rodzice kolorowanka dla dzieci. Idzie Pani Wiosna, rozsiewa wokół słoneczne promienie i piękne kolorowe kwiaty. Czy czujesz ten cudowny zapach? Kolorowanka dla dzieci.
- Uprawiamy warzywa. Potrzebne: duża donica, ziemia, nasiona np. rzodkiewki, sałaty, cebula dymka itp. Wspólnie z dzieckiem siejemy nasionka, omawiając kolejne etapy oraz zaznaczając, konsekwencję w dbaniu o uprawę. Nasiona rzeżuchy, naczynie, wata, woda.
- Zabawa dydaktyczna „Mieszkanie do wynajęcia” Rodzic z dzieckiem rysują na papierze drzewo z gałęziami i korzeniami, a z czasopism wycinacie zwierzęta(mysz, kret, lis, ptaki- sroki, wróble, sowa oraz wiewiórkę). Rodzic z dzieckiem umieszczają zwierzęta na sylwecie drzewa uprzednio pytając dziecko: „Jak myślisz, gdzie mieszka to zwierzątko, gdzie możemy je umieścić ?”. staramy się używać określeń wysoko na drzewie, nisko na drzewie, pod drzewem- ćwiczenie orientacji przestrzennej.
- Hiacynt z rolek
Będziecie potrzebować rolek, bibuły i kleju. Na początek zróbcie dużo bibułowych kuleczek, z których powstanie kwiat hiacynta. Oklejcie rolkę biułą i przyklejcie od góry kuleczki. Na koniec łodyżki i w sumie to wszystko. Można go włożyć do doniczki lub wazonika, który można zrobić np. z pojemnika po jogurcie czy słoiczka. Wazonik można okleić bibułą, kolorowym papierem lub plasteliną.
- Prawda czy fałsz? – prowadzący czyli rodzic dzieli pokój na dwie części. Prawa strona to „prawda”, lewa strona pokoju oznacza „fałsz”. Prowadzący zadaje pytania, a dziecko musi odpowiedzieć, zajmując odpowiednią część pokoju. Jeśli się pomyli, punkt otrzymuje rodzic. Przykładowe pytania to: „Rok ma 4 pory roku. ”, „Koty to ssaki”, „Mama mamy to babcia”, „Lwy żyją w lesie”.
- Zagadki o wiośnie
Zobaczysz je na wiosnę, gdy na wierzbach rosną.
Srebrne futra mają. Jak się nazywają? (bazie)
Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewał jak dzwonek.
Znają go dobrze dzieci, to jest ....… (skowronek)
Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały. (bocian)
Przez śnieg się odważnie przebijam. Mróz nawet mnie nie powstrzyma.
Mam listki zielone tak jak wiosna, A dzwonek bielutki jak zima. (przebiśnieg)
Gniazdko z błota lepi, pod dachu okapem.
Przylatuje z wiosną, aby uciec latem. (jaskółka)
REKRUTACJA
Ze względu na zamknięcie przedszkola i żłobka do 25 marca 2020r. i trwającą rekrutację która trwa do 23 marca 2020r. proszę o przesyłanie dokumentów drogą pocztową na adres przedszkola lub drogą mailową dyrektor.przedszkole@tychowo.pl. W przypadku braku potwierdzeniazatrudnienia proszę złożyć pisemne oświadczenie z czytelnym podpisem.
Informacja dla tych którzy nie mają dostępu do internetu w dniach 20 i 23 marzec 2020 będzie można złożyć dokumenty w przedszkolu w wyznaczonymmiejscu w godz. 9-12 . Osoby które nie złożą dokumentów w podanym terminie wezmą udział wrekrutacji uzupełniającej .
Pamiętajmy w tym tak trudnym czasie dbajmy o zdrowie swoje i innych.
Propozycje zabaw dla dzieci starszych
Oto klilka propozycji zabaw jak można miło spędzić czas z dzieckiem w domu
- O czym myślę? – rodzic wybiera (w myślach) przedmiot z określonego pomieszczenia domu, np. dywan. Mówi: „Mój przedmiot zaczyna się na literę D”. Dziecko musi zgadnąć, o co chodzi. Jeżeli nie zgadnie w czasie 3 minut, należy podać drugą literę. Po odgadnięciu przedmiotu przez dziecko kolejny przedmiot wybiera dziecko, a rodzic próbuje odgadnąć.
- Prawidłowa kolejność – ćwiczymy pamięć na początku układa się kilka przedmiotów z domu jeden obok drugiego, a następnie zakrywa wszystko jakimiś parawanem, np. ręcznikiem. Potem odkrywa się na kilka sekund przedmioty i prosi o zapamiętanie prawidłowej kolejności. Zasłania się eksponaty i prosi dzieci o podanie porządku przedmiotów.
- Zabawa w skojarzenia
Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
Propozycje zabaw dla dzieci młodszych
Zabawy z dzieckiem w domu są miłą formą spędzania czasu w domu . Oto propozycje na deszczowy dzień w grupie młodszej .
- Zabawa ruchowo-rytmiczna – Jakie odgłosy wydaje deszcz?
Dziecko z pomocą rodzica wypowiada rymowankę Iwony Fabiszewskiej:
Plim, plim, plam – uderza palcami o podłogę,
lecą krople z nieba - opuszcza powoli ręce, poruszając jednocześnie palcami,
Plim, plim, plum – uderza palcami o podłogę,
więcej ich nie trzeba - uderza dłońmi o kolana,
Plim, plim, plam – uderza palcami o podłogę,
na słońce czekamy - klaszcze w dłonie,
Plim, plim, plum – uderza palcami o podłogę,
dość już deszczu mamy - układa dłonie na kolanach.
- Wyszukiwanie przedmiotów o danych cechach
Rodzic/ opiekun opisuje dany przedmiot znajdujący się w pomieszczeniu np. Jest okrągły, wisi na ścianie –zegar itp.
- Zabawa logopedyczna usprawniająca język, wargi i żuchwę (niezbędne do tego ćwiczenia jest lusterko).
Rodzic demonstruje ćwiczenia, powtarzając je kilkakrotnie i pilnuje dokładnego wykonania przez dziecko:
„Jedziemy do lasu”- język płasko ułożony dzieci przyklejają do podniebienia, naśladując kląskanie konika. Jednocześnie zmieniając ułożenie warg: raz wargi są rozciągnięte , a raz ułożone w dzióbek.
„Dzięcioł”- dziecko przy szeroko otwartej jamie ustnej , czubkiem języka uderzają o podniebienie, naśladując stukanie dzięcioła w drzewo.
„Droga i dróżka”- dziecko szeroko rozkłada język- to szeroka droga, która się robi coraz węższa – wąski język unosimy do góry.
„Muchomor”- Dziecko dotyka czubkiem języka do podniebienia – rysujemy na nim białe kropki takie jak ma muchomor.
„Myszka”- dziecko wypycha językiem raz jeden polik a raz drugi polik, naśladując myszkę, która chowa się w norce.
Porady dla rodziców
Drodzy Rodzice !
Pandemia koronawirusa jest dla nas sytuacją niecodzienną. Wywołuje lęk na całym świecie i w nas samych. Wiąże się z tym konieczność pozostania w domach. Pamiętajcie, że mamy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa. Słuchajmy zatem zaleceń rzetelnych specjalistów z dziedziny epidemiologii i sytuacji kryzysowych – mamy przecież do nich dostęp.
Przestrzegajmy ustalonych zasad i nie bagatelizujmy apeli sztabów kryzysowych.
Ważne jest, by dawkować sobie dopływ informacji nt koronawirusa płynących z mediów społecznościowych i nie zajmować się tym całymi dniami.
To nam nie pomoże, a jedynie pogłębi nasze lęki i z pewnością nie wpłynie na nas uspokajająco.
Życie całymi dniami informacjami nt pandemii koronawirusa spowoduje, że przy takim nadmiarze bodźców, trudno będzie nam zachować zdrowy rozsądek i spokój.
Pamiętajmy!
1. Respektujmy zalecenia sztabów kryzysowych.
2. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci, rodzin poprzez pozostanie w domu i unikanie spotkań, zabaw dzieci w miejscach gdzie przebywają ich rówieśnicy, koledzy, koleżanki.
3. Spędzajmy czas wspólnie z dziećmi np. na grach, wspólnych zabawach, gotowaniu itp.
4. Wspierajmy dzieci w zakresie edukacyjnym poprzez: rozwiązywanie zadań, ćwiczeń, czytaniu książek, korzystaniu z multimedialnych nowinek edukacyjnych zaproponowanych na portalach internetowych, społecznościowych czy też proponowanych przez nauczycieli.
5. Rozmawiajmy z dziećmi o ich emocjach, które towarzyszą w związku z koronawirusem:
a) wystarczy wytłumaczyć dziecku, że koronawirus to choroba, którą można się zarazić, ale ryzyko jest mniejsze, gdy przestrzega się pewnych zasad – wówczas ciekawość dziecka będzie zaspokojona.
b) jeśli dziecko pyta o to, dlaczego coraz więcej ludzi można zauważyć w maskach, to nie określajmy, że to superbohaterowie z bajek, czy ktoś robi sobie żarty. Mówmy im prawdę, bo oni często zadają bardzo konkretne pytania. Te maski są po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania, bo wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową ( trzeba wykazywać się większą ostrożnością by uniknąć zachorowania).
c) ważne jest, by rozmowy na ten temat dostosować adekwatnie do wieku i by było to dla dzieci zrozumiałe.
d) jeśli dziecko zapyta nas, czy ono zachoruje, warto powiedzieć, że jeśli tak się stanie, to będziemy się leczyć. A superbohaterem można nazwać lekarza, który leczy.
Można utwierdzić dziecko w tym, że gdy zajdzie potrzeba, to dostajemy pomoc.
6. Pamiętajmy o tym, że dzieci boją się wówczas, gdy dostają informację, że nie wiemy, co robić. Jeśli usłyszą, że wiemy, to będą spokojniejsze.
Dla rodziców młodszych dzieci polecam opowiadanie stworzone przez kolumbijską psycholog.
To krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie.
Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Ale ta publikacja podpowiada, jak to zrobić. Pokazuje rodzicom pewien kierunek myślenia.
Internetowa książeczka ma wesprzeć rodziców w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu maluch może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy. Psycholog zachęca też do wielokrotnego czytania opowiastki z maluchem – Z emocjami pracuje się poprzez powtarzalną zabawę i historyjki czytane wiele razy – podkreśla.
Oto link do tej książeczki
https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf
Opracowała: Monika Falana
Pedagog-logopeda
KOMUNIKAT PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W BIAŁOGARDZIE
Drodzy Rodzice!
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie informuje, że wszelkie zajęcia związane z bezpośrednią pracą z klientem (dziećmi, pełnoletnimi uczniami/słuchaczami, rodzicami/opiekunami, nauczycielami) zostają zawieszone do odwołania.
W związku z powyższym następuje zmiana organizacji pracy Poradni:
- Sekretariat Poradni jest czynny w godzinach 7:00-15:00. Klienci są przyjmowani do sekretariatu Poradni jedynie w sprawach pilnych i po wcześniejszym umówieniu wizyty. Telefon: 94 312 25 96 lub 515 082 620.
- Pracownicy pedagogiczni Poradni udzielają porad telefonicznych w ramach dyżurów w Poradni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:00. Telefon: 94 312 25 96 lub 515 082 620.
Zachęcamy do kontaktu Państwa i uczniów :)
Jednocześnie w sytuacjach kryzysowych (przy zachowaniu wszystkich dostępnych środków i zasad ostrożności) istnieje możliwość odbycia wizyty w Poradni celem konsultacji ze specjalistą. Konieczne jest telefoniczne umówienie wizyty. Telefon: 94 312 25 96 lub 515 082 620.
Kontakt z dyrektorem i pracownikami przedszkola
W związku z zawieszeniem zajęć w przedszkolu kontakt z dyrektorem oraz pracownikami przedszkola od 16 do 25 marca 2020r. wyłącznie drogą mailową : dyrektor.przedszkole@tychowo.pl , przedszkole@tychowo.pl
Myj ręce z liskiem
Informacja dla rodziców
Szanowni Rodzice,
Od 16 do 25 marca 2020r. decyzją Ministra Edukacji Narodowej zostają zawieszone zajęcia w przedszkolu i żłobku. Proszę o przestrzeganie zasad ogłaszanych w komunikatach, unikanie miejsc, w których są duże skupiska ludzi. Starajmy się ograniczać wyjścia i wyjazdy, zadbajmy, aby dzieci w tym czasie przebywały w domu. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i dzieci!
Zawieszenie pracy przedszkola i żłobka
Szanowni Rodzice,
Informujemy, że w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.03.2020 r. w przedszkolu i żłobku w dniach 12-13.03.2020r. odbywać się będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, których rodzice muszą zorganizować opiekę na kolejne dni.
Przedszkole i żłobek od 16 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. będzie zamknięte. Wszelkie zmiany bedą umieszczane na stronie internetowej przedszkola.
Z poważaniem
Genowefa Kuczmera
Dyrektor Przedszkola i Żłobka
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców
W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy.
Inne istotne informacja znajdziecie Państwo na stornie ZUS
Motylki w Babyland i w schronisku
- 45
Motyle z wizytą w Banku
Dnia 04 marca przedszkolaki z Gminnego Przedszkola "Dębowa Chatka" odwiedziły Bank Spółdzielczy w Tychowie. Dzieci powitała Pani Dyrektor Milena Mazur mama naszego przedszkolaka. Motyle miały okazję poznać jak wygląda praca w takiej instytucji na co dzień. Obejrzały gabinet pani dyrektor, zajrzały do pań od kredytów, a przy obsłudze klienta dowiedziały się jak założyć konto. Miłą niespodzianką dla dzieci był owocowy poczęstunek oraz wspaniałe prezenty co sprawiło dzieciom wiele radości. Spotkanie sprawiło wszystkim dużo radości i zadowolenia, dlatego jeszcze raz dziękujemy pani dyrektor za zorganizowanie tak ciekawego spotkania.
Motyle
14
Rekrutacja do Gminnego Przedszkola i Żłobka
Od 5 marca 2020r. Rozpoczyna się rekrutacja do Przedszkola na rok szkolny 2020/2021. Rodzice dzieci już uczęszczających do Przedszkola muszą złożyć deklarację potwierdzającą kontynuację pobytu dziecka w Przedszkolu na rok szkolny 2020/2021.
Rodzice dzieci, które będą zgłaszane do Przedszkola po raz pierwszy muszą wypełnić kartę zgłoszeniową ( druk do pobrania na stronie internetowej przedszkola w załączniku- dokumenty do pobrania ).
Dokumenty składamy w terminie od 05 marca 2020r do 23 marca 2020r. Druki do pobrania na stronie Przedszkola ( zakładka – druki do pobrania ).
Rekrutacja do Żłobka Gminnego trwa od 05 marca do 23 marca 2020r. (druki do pobrania na stronie przedszkola w załączniku - dokumenty do pobrania).
Zapraszamy
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Z okazji Ich święta, dzieci z Gminnego Przedszkola "Dębowa Chatka" w Tychowie wraz z wychowawcami przygotowały ciekawe przedstawienie. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki z życzeniami i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Licznie przybyli goście z dumą oraz kręcącą się w oku łezką oglądali występy swoich wnucząt. Po występie artystycznym Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, oraz wspólne zabawy, a dzieci wręczyły Im specjalnie przygotowane prezenty.
Dziękujemy Dziadkom za przybycie na uroczystość, a rodzicom za pomoc w jej przygotowaniu.
29
Góra Grosza
Jak co roku nasze przedszkole wzięło udział w wielkiej akcji Góra Grosza w której zebraliśmy 106,19 zł. Dziękujemy bardzo.
Bal karnawałowy
- 51
BohaterOn - włącz historię
W tym roku szkolnym po raz drugi przystąpiliśmy do tej wspaniałej akcji. Dzieci z grup MOTYLKI i PSZCZÓŁKI wykonały piękne kartki z logo naszego przedszkola, które zostały wysłane do żyjących jeszcze POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH rozproszonych po cały świecie. Wielką niespodzianką dla nas był list od Powstańca Pana Stanisława Longina Mackiewicza Pułk Baszta Kom. 02 „ŻAK”, który dostaliśmy, aż z Australii.
UWAGA
W dniach 27.12. 2019 , 30.12. 2019 przedszkole czynne od 6.30 do 16.00, 31.12.2019r czynne do 14.00
Archiwum Aktualności